Sokszor történt már veled, hogy egy nehéz életszakaszba kerültél, meséltél róla valamelyik barátodnak, viszont nem jutottál előrébb?
Sokszor a barátaink azt hiszik, hogy meg kell oldaniuk az életünket, elkezdenek ötletelni, tanácsokat adni nekünk, felvidítani, ha rossz kedvünk van, holott nem erre lenne szükségünk, csak arra hogy odafigyelve meghallgassanak, vagy akár tükröt tartsanak nekünk.
Mit jelent az értő figyelem?
Az értő figyelem elmélete dr. Thomas Gordon nevéhez fűződik, melynek központi eleme az elfogadás. Ha képesek vagyunk őszinte elfogadást érezni mások iránt, és ezt ki is tudjuk mutatni, segítjük a másikat a fejlődésben, abban, hogy előnyére változzon; megtanuljon problémákat megoldani, termékenyebb, alkotóbb legyen. Az értő figyelem valójában abban segít, hogy a beszélgetés során egészen pontosan arról legyen szó, amit a beszélgetést kezdeményező fél valójában el akart mondani, meg akart vitatni. Az értő figyelem segít mederben tartani a beszélgetést, így végig a lényegi témáról esik szó, nem kalandozik el a beszélő. Fontos, hogy a fogadó fél nem küld saját üzenetet, nem elemez, nem véleményez és nem tanácsol, pusztán a másikra figyel. Ráadásul a beszélő fél megoldásokhoz is juthat, ha nem szakítják folyton félbe kéretlen tanácsokkal, kritikával, eltereléssel, vagy akár megoldási javaslatokkal. A saját helyzetére mindenkinek a saját megoldását kell megtalálnia, ez a kulcsa.
Hogyan segít az értő figyelem?
Sokan vagyunk, akik nem találjuk különböző okok miatt azt a közeget, azt a helyet, azt az embert, akinek el tudnánk mondani, hogy mi bánt minket, mi az, ami nem megy, mi az, ami hátráltat minket az életünkben. Mélyebb törődésre, új fajta megbecsülésre lenne szükségünk. Bárki tapasztalhatja, hogy mennyivel jobban végiggondolhatja a problémáját, ha kibeszélheti magából. Magam is sokszor vagyok úgy, hogy míg magamban gondolkodom, próbálok eljutni egy probléma, egy érzés, egy megoldandó feladat mélyére, nem sikerül. Míg, ha elkezdek beszélni róla valakinek, aki teljes figyelmét adja, csak attól, hogy kimondom neki és ő figyel rám, valami más lesz, elkezdem kibogozni a dolgaimat; majd eljutok a megoldásig. Ha elakadok, akkor a megfelelő kérdéssel tovább tudom vinni a gondolataimat.
Hol tudom megkapni ezt a minőségű figyelmet?
Sokszor nem elég, ha a barátainkkal osztjuk meg a nehézségeinket, és talán nekik nem is feladatuk, nem is várhatjuk el tőlük, hogy segítőként működjenek. Ellenben mi, segítő szakmabeliek tanácsok helyett kulcsfontosságú kérdéseket teszünk fel neked, veled vagyunk, amikor fáj valami, és nem akarunk kirángatni onnan, hanem megvárjuk, míg magadtól jössz ki belőle, és ehhez minden segítséget megadunk neked.
Ha úgy érzed, nagyon nehéz már egyedül küzdeni, hogy nem ért meg senki, hogy nehéz az életed és már könnyítenél rajta, akkor tégy egy lépést magadért. Találkozzunk, beszélgessünk, figyelemmel meghallgatlak.